Hemşirelik için TYT mi YKS mi?

Hemşirelik için ilk oturuma girmek TYT yeterli mi?

Sponsorlu Bağlantılar

iyi günler hocam ben sağlık meslek lisesi mezunuyum önceden hemşirelik bölümü hem ygs’den hemde LYS’den öğrenci almaktaydı. Bizim gibi sağlık meslek liseli öğrenciler için YGS’den öğrenci alması çok önemliydi. Yeni sistemde ilk oturuma girmemiz yeterli mi yoksa 2.oturuma girmemiz gerekiyor mu? Yani ilk oturum tyt sınavının puanıyla hemşirelik ve ebeliğe yerleşebilecek miyiz yoksa ikinci oturum yks puanıyla mı yerleşeceğiz bununla ilgili net bi cevap yok hiç ?

Rehberlik Hizmeti Yorumunuza Cevap: (25 Kasım 2017)

Merhabalar. Sistemde belirsizlikler bulunmaktadır. Sizin sorunuzda  maalesef o belirsizliklerden bir tanesi. Yetkili makamlardan yapılan açıklamada 2 yıllık bölümler için ilk oturum olan TYT’ye girmek yeterlidir. Lisans eğitimleri için ilk oturumun yanında ikinci oturuma da girmek zorundasınız. Sizin istediğiniz bölüm olan Hemşirelik lisans eğitimdir. Yapılan açıklamalardan yola çıkarak hemşirelik bölümü için Birinci Oturum (TYT) + İkinci Oturum (YKS’de Fen Bilimleri ve Matematik) oturumlarına girmeniz gerektiği anlaşılıyor. Sistem tam oturmadığı için hala değişiklikler ve bilgilendirmeler yapılmaktadır. Kesin bir cevap için resmi makamlardan yapılacak açıklamaları bekliyoruz. Yeni bilgiler geldikçe bilgilendirmeye devam edeceğiz. Ayrıca tüm öğrenci arkadaşlardan YÖK ve ÖSYM’yi takip etmesini öneririz.

Anahtar Kelimeler: Hemşirelik için TYT yeterli mi? Hemşirelik için ilk oturum, Hemşirelik için Hangi sınavlara girmeliyim? 2018, Hemşirelik ve YKS, hemşirelik tyt ile mi alacak

Sponsorlu Bağlantılar

Yorumlar