Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?

Bu yazımız da sınavlara girecek arkadaşların çalışma programlarımı oluştururken nelere dikkat edilmesi aynı zamanda bir dersin nasıl çalışacağı hakkında bilgiler bulunmaktadır. Umarım sizin için faydalı bir yazı olmuştur.

Öncelikle Hayatınıza Bir Düzen Vermelisiniz.

 1. Düzenli bir yatış kalkış zamanı
 2. Asla uykusuz kalmayın.
 3. Sosyal faaliyetlerini  azaltın ve önceden planlayarak çalışma temponuzu bozmayın
 4. Evde kendinize uygun çalışma ortamını yaratın etrafta sizi rahatsız eden TV,Bilgisayar vb aletleri varsa bunları çalışma ortamının dışında tutun.
 5. Eğer dershaneye gidiyorsanız, mutlaka dershanedeki konuların işlenme sırası ve hızına göre ilerlemeye çalışın.
 6. Eğer bir okulda okuyorsanız okul derslerinde öğretilen konular üniversite sınavlarında çıktığı için, okul derslerini derste dinlemek önemlidir ayrıca bu size okulda başarı olarak geri döner ve sizi ekstradan motive edecektir.
 7. Programınızı hazırlamadan önce kendinizi bir hafta gözleyin en çok ve en verimli ders çalıştığınız saatleri en çok dinlenmeye ihtiyaç duyduğunuz saatleri belirleyin . Bu saatlere dakikası dakikasına uyma gibi bir durum söz konusu değil veriminizin en yüksek olduğu saatler o günkü psikolojik ve fiziki şartlara bağlı olarak değişebilir.
 8. Kendinizi eksik hissettiğiniz, zorlandığınız derslerle, iyi olduğunuz dersleri tespit edin.
 9. Zorlandığınız ve eksik hissettiğiniz derslere daha çok ağırlık verin. Tabi ki ağırlığınızı verirken o dersin sınavda size etki edeceği yüzde etkisini dikkate alın. Örneğin Üniversiteye hazırlanan sayısal bir öğrenci Coğrafyadaki eksiğini gidermek için çalışmalı ama bu bir Matematik, Fizik vb’den fazla olmamalı.
 10. Dinlenme ihtiyacı duyduğunuz saatleri dinlenmek ve zevk duyduğunuz uğraşlar için ayırabilirsiniz.
 11. 35Bir gününüzü tek bir derse ayırmayın. Örneğin tüm gün boyunca Matematik çalışmayın. Bir günde en az 2 ders çalışın.
 12. Ders çalışamayacağınız özel günler, doğum günü, bayram tatili vb bugünlerdeki yapamadığınız çalışmaları en kısa sürede gidermeye çalışın.
 13. Hiçbir zaman bir derse  çalışmaya uzun süre ara vermeyin. Bazı öğrenciler ben bu hafta Matematik, haftaya kimya sonraki hafta biyoloji çalışacağım diye ayırıyor bu çok yanlış bir derse uzun süre ara vermek o dersi unutmanıza ve dersten soğumanıza neden olabilir.
 14. Ders çalışma sürelerini mümkün olduğunca günün aynı saatlerine yerleştirmeye çalısın. Bu sayede çalışmak sizin için bir rutin haline gelir ve  dikkatinizi daha kolay toplamanızı sağlayacaktır.
 15. Yemek yedikten hemen sonra derse başlamayın.Bu, öğrenmedeki verimliliği düşürür. Yemekten 15-20 dakika sonra çalışmaya başlayın.
 16. Çalışmanız 20 dk dan kısa olmasın 40 dk dan da uzun olmasın ama 40 dk konusunda esnek davranabilirsiniz konun bitip bitmemesine göre 50 dk ya çıkabilir daha sonra kısa bir mola verebilirsiniz.
 17. Konuya çalışırken önemli yerleri kısa kısa notlar alın.
 18. Konuya çalıştıktan sonra hangi ders olursa olsun  konunun sorusunu çözün sakın ama sakın soru çözmeyi aksatmayın asıl başarıyı soru çözme getirir.
 19. Yapamadığınız soruların çözümlerini mutlaka öğrenin hocalarınıza, arkadaşlarınıza vb sorarak.
 20. Uykudan hemen önce öğrenilen şeylerin akılda kalması daha yüksektir. Yatmadan önce günün içinde çalıştığınız konularla ilgili genel bir tekrar yapın.
 21. Hafta sonları önceki günlerde, haftalarda çalıştığınız konu ile ilgili tekrar yapın bu tekrar test çözmek, konuyu tekrar çalışmak olabilir. Bu sayede bilgi taze kalır.
 22. Konularda biraz ilerledikten sonra denemeler çözerek (Süreli) kendinize sınava hazırlayabilirsiniz.

Derscalisiyorum.com.tr 1000’lerce Konu Anlatımı ve Ders Notu ile Hizmetinizde.

 • Dilerseniz bu kriterleri dikkate alarak bir program oluşturup bana maille yollayabilirsiniz birlikte hata olup olmadığı inceleyebiliriz. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Yorumlar

"Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?" için 72 Yorum

 1. gülseren tarafından 22 Temmuz 2013 14:16 tarihinde 

  merabalar ben 12.sınıf öğrencisiym tıp fakültesini kazanmak istiyormm alt yapım var ama deneme eksiğim var bu yazı iyi değerlendirmk istiyorumm dersaneye yeni kayıt yaptırdm simetri ygs kitaplarını bitirmeyi düşünüyorum kimya fizik biyoji ve maetematk 1 kitaplarını bitirdm matematiğin 2 ve 3 kitaplarıve geometri kitabı tek kaldı ama bn kimyaya çok ara verdm yani kitabı bitireli bi ay oldo o zamandan beri kimyaya hiç bakmadmm sizce ne yapmalıym lys de ne zaman başlamalıym çok stres yapıyorum lütfen cevap vernnnnn ayrıca biz öğrencilere böyle bi fırsat sunduğunuz için teşekkürlerr:)

 2. Admin tarafından 29 Temmuz 2013 11:42 tarihinde 

  Gülseren Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Kimyaya uzun süre ara verdiğinizi söylemişsiniz öncelikle bir derse uzun süre ara vermeyin en azından düzenli tekrar yapın bu tekrar test çözmek olabilir ama illaki o derse çalışın. Diğer sorunuza gelirsek YGS konularında ilerledikten sonra LYS çalışmanızı öneririm. Stres yapılacak bir şey yok bol bol soru çözüp, deneme yaparsanız stresinizi yeneceksinizdir.

 3. büşra tarafından 25 Ağustos 2013 00:49 tarihinde 

  öncelikle hocam bu site ve güzel ve bilgilendirici yorumlarınız için teşekkürler ben üniversite ikiye geçtim ama sağlık istiyordum hep bu sene tekrar denemek istiyorum yarın çalışmaya başlicam sizce sınava çalışmak için geç mi kaldım bu yüzden ikilemdeyim girmek konusunda şu an öğretmenlik okuyorum birde diyetisyenlik konusunda araştırmalarım beni biraz hayal kırıklığına uğrattı diyetisyenlik için önü kapanıcak ve az maaşlı bir meslek olarak görülüyor sizce uğraşmadan matematik öğretmenliğine mi devam etmeliyim yoksa içimde kalmaması için sınava hazırlanmalı mıyım cok acil cevaplarsanız sevinirim:)

 4. büşra tarafından 25 Ağustos 2013 00:54 tarihinde 

  birde hocam yazarak çalışmak sizce vakit kaybı mı özellikle biyolojide her şeye önemli gözüyle bakıp özet yerine tekrarını yazıyor gibiyim çalışmaya geç başladığım için bunu bırakmalı mıyım sizce ..konu anlatımlı kitaptan takip ederek videolu ders dinlemek mi yoksa önce videoyu izleyip sonra kitaba çalışmak mı etkili sizce çalışmada ?????

 5. Admin tarafından 29 Ağustos 2013 14:43 tarihinde 

  Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Sorunuza gelirsek şuan için hiçbir şeye geç kalmış değilseniz o bakımdan rahat olun. ben Diyetisyenliğin önünün kapanacağını sanmıyorum eğer istediğiniz bölüm buysa bu doğrultuda çalışmalara başlamanızı öneririm bu kararı verecek olan ben değil sizsiniz. Diğer sorunuza gelirsek önce video sonra ders notundan çalışmak daha verimli olacaktır. size konuyu hatırlatıcı Kısa kısa notlar almaya alışın. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 6. beyza tarafından 05 Eylül 2013 16:25 tarihinde 

  ben 10.sınıftan 11 e geçtim .geçen senelerde işlediğim konuları unutuyorum ne yapmalıyım sizce

 7. Admin tarafından 07 Eylül 2013 10:41 tarihinde 

  Bunun için düzenli tekrar yapmalısınız konuyu unuttuğunuzu düşünüyorsanız önce konuyu çalış, sonra o konu ile ilgili soru çözün, eğer konuyu unutmadıysanız sadece tekrar yapıp bilgiyi güncel tutmak istiyorsanız konu ile ilgili sorularda çözebilirsiniz böylece unutma gibi bir derdiniz olmayacaktır.

 8. hilal tarafından 08 Ekim 2013 19:04 tarihinde 

  meraba hocam ben acık ogretım ogrencısıyım zorunlu dersleri secmediğim için sekiz tane ingilizce dersim kalmıs acık ogretımden bu sene hepsını gecmem lazım hem ygsyede hazırlanıyorum gecmezsem mezun olamayacam ama ne ye calısacagımıda bılmıyorum o kodar cok ders üst üste yığılmışki nasıl ikisini bir arada yürütebilirim bilmiyorum bana bi çalışma yöntemi önerin lütfen bu sene üniversite kazanmalıyım ailem cok umutlu ygs derslerimden geç kalmak istemiyorum açık öğretim dersleri yüzünden

 9. Kübra tarafından 13 Ekim 2013 17:34 tarihinde 

  Hocam ben eşit ağırlıktan gireceğim sınava yalnız bir taraftan ygs ve lys derslerini bir taraftan da günlük okul tekrarını yetiştiremiyorum bazen 1 güne sığmıyor. Sizin sitenizden ve farklı sitelerden de çalışıyorum fazla soru tipi görmek amacıyla. Yalnız matematikten karmaşık sayılara bir siteden çalışmam neredeyse 2 3 saatimi alıyor hem anlayıp hem not almak uzun sürüyor. Verebileceğiniz bir öneri var mıdır ? Bu arada çok yardımcı oluyorsunuz Allah sizden razı olsun bizlerin önünü açıyorsunuz hocam teşekkürler.

 10. Admin tarafından 16 Ekim 2013 12:07 tarihinde 

  Hilal Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar zorunlu derslerinizi seçememeniz olayınızı tam olarak anlayamadım. Onun dışında Açıköğretim dersleri ile YGS sınavını rahatlıkla götürebilirsiniz sadece siz sınava girecek 1 milyon kişi hem okul hemde sınavlara yönelik çalışmayı bir arada götürüyor o yüzden nasıl yapacağım diye panik yapmanıza gerek yok. Artık sınava çalışma vaktiniz geldi de geçiyor o yüzden oturum düzenli ve sistemli olarak çalışmalara başlamalısınız. Bu sayfadaki uyarıları dikkate alarak çalışma programınızı düzenleyebilirsiniz.

  Kübra Yorumunuza Cevap:
  Öncelikle bazı konulara çalışmak uzun sürebilir bu sizin moralinizi bozmasın. A konusuna çalışmak 30 dk sürerken B konusu 3 saat olabilir bu o konun zorluğu ve sizin o konu üzerindeki bilginize göre değişecektir. Size vereceğim bir iki tavsiye olacak sayısal derslerde not alırken uzun uzun not almanıza gerek yok. Sizin için önemli veya sık sık hata yaptığınız yerlerde size yolu hatırlatacak kısa kısa notlar alın ayrıca elinizde yazılı kaynaklar olsun konuya çalıştıktan sonra o konu ile ilgili kendiniz soru çözün illaki yapamadığınız veya yanlış yaptığınız sorular olacaktır o sorularında mutlaka çözümünü öğrenin. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 11. süheyla tarafından 27 Kasım 2013 20:33 tarihinde 

  bu yıl kendim hazırlanıyorum evde.. acaba 12. sınıflar dershanede tüm sayısal derslerinde konu olarak neredeler geridemiyim bunuda yazarsanız çok memnun olurum

  süheyla Yorumunuza Cevap:
  Bu dershaneden dershaneye hatta öğretmenden öğretmene farklılık gösterir siz kendi çalışma planınızı kendiniz hazırlamalısınız.

 12. merve tarafından 07 Aralık 2013 13:06 tarihinde 

  geçen sene mezun oldum ve geçen sene istediğim yer gelmedi diye tercih bile yapmadım. bu sene tekrar hazırlanıyorum ve ilk kez dershaneye gidiyorum. aslında bu sene çok umutlu başladım ama denemelerimde bir yükselme görmedikçe umudum azalmaya başlıyor.
  pes etmiyorum şu anda konularımı bitirmeye çalışıyorum.yaptığım programa göre ocağın ortasına doğru konularımı bitirmeye çalışıyorum.ama yine de kaygılanıyorum. çünkü geçen seneki hatalarımı tekrarlamak istemiyorum ve konuları bitirmekte biraz oyalanıyormuşum gibime geliyor. sınava az kaldı ve ben boğaziçinde okumayı çok istiyorum.acaba boğaziçini kazanmam için ne önerirsiniz :)

  Merve Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Bir çalışma temposu içine girmişsiniz. Asla pes etmeyin ve moralinizi bozmayın, düzenli ve sistemli olarak derslerinize çalışmaya devam edin istediğiniz yeri rahatlıkla kazanabilirsiniz.

 13. tuğçe tarafından 12 Aralık 2013 15:03 tarihinde 

  merhaba 11. sınıf öğrencisiyim okulumda rehber öğretmenim yok dershaneye gitmiyorum nasıl ders çalışmalıyım lütfen yardmcı olun.

  Tuğçe Yorumunuza Cevap:
  Merhabalar. Yukarıdaki yazımızda nasıl çalışmanız gerektiği hakkında detaylı bilgiler mevcut. Uyarıları ve tavsiyeleri dikkate alarak ders çalışabilirsiniz.

 14. güzade tarafından 08 Ocak 2014 18:40 tarihinde 

  merhabalar.ben 12.sınıf ea öğrencisiyim ve şuan netlerim 46-50 arası daha yeni çalışmaya başladım ama çalışmam gayet iyi ve kolayca analayabiliyorum netlerim 100 e ulaşabilir mi yani bu mümkün mü acaba ulaşabilmesi için kaç saat çalışmam lazım? yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Netleriniz berlittiğiniz hedefe çok rahat ulaşabilir. Size kaç saat çalışmanız gerektiğini söylemem ama kendiniz için çalışmadan alabileceğiniz maksimum verime göre çalışmalısınız bazıları için bu günde 6 saattir bazıları için 8 saattir ki bu süreler düzenli olmayıp bazı günler artabilir bazı günler azabilir 😉

 15. melih tarafından 09 Ocak 2014 15:25 tarihinde 

  Site Yöneticisi: Merhabalar. melih Yorumunuz ve Cevabı MF’ye Sözel Derslerin Etkisi sayfasına taşınmıştır. Sayfaya gitmek için tıklayınız.

 16. merve tarafından 01 Şubat 2014 15:21 tarihinde 

  teşekkur ederim bende sizin gibi duşundum suan tarih duraklamadayım bu zamana kadar not tutarak yapıyordum şimdi videolarınızı izliyorum test cozuyorum sizce nasıl çalışmalıyım bu konuda buyuk bir sıkıntı içerisindeyim az bir surem kaldı ve coğrafya tarihi bitirmeliyim not tutmak zaman kaybı oluyor benim için nasıl bir yöntem izlemeliyim benim için faydalı olan yöntem nedir yardımcı olursanız cok sevirim cok teşekkur ederim ve basarılarınız devamını diliyorum gerçekten cok faydalı bir site insanlara cok yardımcı oluyorsunuz bende onların içindeyim :)

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Rica ederim. Öncelikle sizinde söylediğiniz gibi önünüzde çok kısa bir süre kaldı. Bu süre zarfında olabildiğince eksiklerinizi gidermelisiniz. Not tutmak sizin için zaman kaybı yaratıyorsa; önemli yerlerin altını çizebilir veya dikkat çekecek bir şekilde işaretleyebilirsiniz. Ders çalışmayı bitirdikten sonra çalıştığınız konu ile ilgili sorular çözmelisiniz ve yapamadığınız soruların çözümünü öğrenmelisiniz. Önünüzde çok az bir süre kaldı bu yüzden olabildiğince eksiğinizi giderip, bolca soru ve deneme çözmelisiniz.

 17. göksun tarafından 30 Mart 2014 12:13 tarihinde 

  ben meslek lisesi öğrencisiyim.program konusunda yardımcı olabilir misiniz?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Tabi ki yukarıdaki kurallara dikkate alarak kendinize uygun olabileceğinizi düşündüğünüz bir ana program oluşturun. Hangi saatlerde boşsunuz, hangi derslerde eksiğiniz var, staj vb. dikkate alınız. Oluşturduğunuz programı tarafıma iletirseniz. Beraber son düzenlemesini yapabiliriz.

 18. Burcu tarafından 31 Mart 2014 21:23 tarihinde 

  6.sınıf ortalamam 91,76 7. sınıf ortalamam 95,84 teogdan 11 yanlışım var sizce fen lisesini kazanabilir miyim? Bu dönemki notlarım diğerlerine kıyasla daha yüksek tabii.

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Hangi fen lisesini istiyorsunuz acaba?

 19. mehmet tarafından 08 Ağustos 2014 00:38 tarihinde 

  selam.Ben 12.sınıf öğrencisiyim dershaneye gidiyorum.Çalışmayı sevıyorum ama calsııyorum test çözünce yanlışım cok çıkıyor ne yapmalıyım

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:

  Merhabalar. Bu sayfada çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 20. Hasan tarafından 11 Ağustos 2014 14:36 tarihinde 

  Bu yıl Üniversite sınavına girip ailem nedeniyle istemediğim bir bölüme yerleştim.Ama sınava tekrar hazırlanıp Tıp fakültesine girmek istiyorum.72 olan orta öğrenim puanım ne kadar kırılır ve şansım % kaç acaba?Arkadaşlarım ilk 1000’e girmem gerktiğini söylüyorlar doğru mu?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Okul puanınız yarı yarıya kesilir. Kazanma şansınız ne kadar bunu benim bilmem imkansız size bağlı bir durum :) Diğer sorunuza gelirsek Tıp Fakültesi Devlet Üniversiteleri İçin taban 15000 civarıdır. Sizin istediğiniz Üniversiteye göre sıralama değişir.

 21. Darius tarafından 18 Ağustos 2014 16:27 tarihinde 

  Bir sorum daha olacak. Bu yıl sınavlara girdim fakat tercih yapmadım. Okul puanımda bir düşme olur mu? Bir de ktü mesela 306 istiyor ham puan değil di mi? Yani okul puanımla yerleşebilirim……

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Okul puanınızda herhangi bir düşme olmayacaktır. 306 puan; Ham Puan değildir. Sınav Puanı+Okul Puanıdır.

 22. blut tarafından 23 Ağustos 2014 15:10 tarihinde 

  bu sene son sınıftayım ygs ve lys e çalışıyorm ama sağlık nedenlerimdn dolayı geçen yıllar baya ders kaçırdm ne kadar telafi etmeye çalışsamda yetiştiremiyorm ama tıp fakültesinide kazanmayı çok istiyorm nasıl bi yol izlemeliym çevremdekiler asla ilk yıl kazanamazsn diyolar sizce mümkün olur mu???

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Öncelikle geçmiş olsun. Etrafınızda size olumsuz yaklaşanları aldırmayın. Kendilerinin ulaşamadığı başarıyı başkalarınında yapamayacağını sanıyorlar. Bu sayfada çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 23. derda tarafından 25 Ağustos 2014 18:49 tarihinde 

  merhabalar ben bu seneki mezunlardanım.dersaneye gidemiyorum kendim çalışıyorum hukuk fakültesi istiyorum lys ve ygs yi bir arada götürmeye çalışıyorum sizce hangisine odaklanmalıyım her hafta deneme yapıp eksikliklerime çalışıyorum matematiğe karşı ön yargılı değilim çalışıyorum ama test de yapamıyorum öneriniz var mı

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Şuan için LYS’ye daha çok ağırlık vermelisiniz. YGS Sınavına yakınlaşmaya başlayınca da YGS’ye daha çok ağırlık verebilirsiniz. Diğer sorunuza gelirsek; görsellik daima daha kalıcıdır. Eğer hoca bulma gibi bir imkanınız yoksa internetten çeşitli görsel kaynaklardan faydalanabilirsiniz zaten dershaneye gittiğinizi belirtmişsiniz oradaki hocalardan rahatlıkla bilgi alabilirsiniz soru sormaktan çekinmeyin. Daha Sonra bu dersten güzel ders notları çıkarın. Önemli noktaları kısımları elinizde daima bulunsun ve gelelim en önemli yere sadece dersi dinlemek veya not çıkarmak ile asla başarı elde edilmez. 39Başarının sırrı soru çözmekte. Öncellikle bir test kitabı alabilirsiniz kolaylardan başlayarak soruları çözebilirsiniz. Çözümlü sorularının bol olduğu bir kitap öneririm. Böylece takıldığını yerde size yardımcı olabilir. Soru çözmeden konuyu asla kavrayamazsınız. Daha sonra yapamadığınız soruların çözümünü mutlaka öğrenin.

 24. MUHAMMED tarafından 28 Ağustos 2014 23:02 tarihinde 

  Sa hocam hocam ben 8. sınıfa geçtim ve fen lisesi kazanmak istiyorum hocam çok basit hatalar yapıyorum sınavlarda örneğin değildir gibi soru cümlesi sonuna dikkat etmiyorum çok panik yapıyorum ingilizce dersim çok kötü neler yapmalıyım nasıl dersler odaklanmalıyım dikkatsizliğimi nasıl yene bilirim

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Bu sayfamızda Ders Çalışma İsteği Nasıl Kazanılır, çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 25. nursima tarafından 29 Ağustos 2014 11:52 tarihinde 

  merhabalar bu sene mezun oldum tm 2 puanım 300 hukuk istediğim için gitmedim bu sene dershane gitme imkanım da yok kendim çalışıyorum lys ye öncelik verdim sizce nasıl çalışmam uygun olur bir öneriniz var mı? şimdiden teşekkürler :)

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Bu sayfamızda çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 26. kamil tarafından 29 Ağustos 2014 17:27 tarihinde 

  Mrb ben acik öğretim lisesinde okuyorum ve ders calisirken anlamiyrm hemsirelik okuyabilirmiyim acik liseden ve nasil ders calismaliyim hangi derslere calismaliyim şimdiden teşekkür ler..

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Açık liseden mezun olmanız herhangi bir etkisi yok. Yani okuyabilirsiniz. Bu sayfamızda hemşirelik hakkında detaylı bilgiler mevcut gitmek için tıklayınız.

 27. derda tarafından 03 Eylül 2014 21:01 tarihinde 

  merhabalar LYS matematikte sorulan soruların çokluğuna göre çalışmayı deniyorum yanlış mı bilmiyorum mesela türev çok soru çıkıyor türev çalışıyorum 12 sınıftan geriye doğru gitmeyi planlıyorum ya da 10 sınıftan mı başlamalıyım? lys ye öncelik veriyorum.

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar.Öncelikle dersler ağırlık verirken, size etkisi, eksikleriniz ve çıkma olasılığı yüksek derslere (konulara) ağırlık vermelisiniz. Liseyi bitirdiyseniz 12.Sınıf konularına çalışabilirsiniz. Ancak Lise sona geçmediyseniz 9-10-11.Sınıf konularına öncelik verin.

 28. derda tarafından 06 Eylül 2014 18:50 tarihinde 

  Çok teşekkür ederim.Bütün yazılarınızı okuyorum çok yardımcı oldunuz umarım sizin yazılarınızla birçok kişi hayallerindeki başarıyı elde eder :)

 29. büşra tarafından 10 Eylül 2014 12:42 tarihinde 

  merhabalar ben 12.sınıf ögrencisiyim bu yıl sınava gırıcem ama hemşirelik o kadar çok ıstıyorum kı anlatamam eşit agırlık ögrencisiyim hemşirelik okuyabılırmıyım ygs ve ya lys hangısıne gırıp tercıh yapmalıyım bana acil yardm edin smdıden teşekkürlerr

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Hemşirelik hem YGS-2 hemde MF-3’den öğrenci almaktadır. Hedefinizi belirleyin MF-3 isterseniz YGS+LYS-1+LYS-2 sınavlarına girmelisiniz. Zaten YGS’ye çalışmış ve girmiş olmanız gerekiyor 2 puan türünden de şansınızı deneyebilirsiniz. Sadece YGS’den gireceğim ve YGS’ye çalışacağım derseniz çalışmanızı ona göre ayarlamalısınız. Ancak YGS ile alan yerlerde sağlık meslek liselilerin ek puan aldıklarını dolayısıyla sizden daha avantajlı olduğunu unutmayınız.

 30. 8.Sınıf Sorunu tarafından 11 Eylül 2014 09:26 tarihinde 

  8. sınıfa gectim teogda nasıl başarılı olabiceğimi sölermisiniz acaba
  ailem beni çok strese sokuyor ne yapmalıyım

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Bu sayfamızda çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 31. büşra tarafından 12 Eylül 2014 15:48 tarihinde 

  yani esit agrliktn hmsire olunuyor mu bn anlayamadm

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Alan dışı tercih edebilirsiniz ancak tercih ettiğiniz alanın sınavlarına girmeniz gerekiyor. Bir Eşitağırlıkçı Sözel veya sayısal herhangi bir alandan tercih yapabilir. Hemşirelik hem YGS hemde MF puan türünden öğrenci almaktadır. Eğer MF’den sınava girecekseniz YGS+Lys-1 (Matematik) +Lys-2 (Fen Bilimleri) Sınavlarına girmeniz gereklidir.

 32. büşra tarafından 12 Eylül 2014 21:13 tarihinde 

  hocam peki edebyat ógretmeni hnqi blumdn alyo en az kç puan almak gerekr

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  TS-2 puan türünden öğrenci almaktadır. Geçmiş yılların taban puanlarına bakarak fikir elde edebilirsiniz. Gitmek için tıklayınız. Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Taban Puanları 2014

 33. deniz tarafından 20 Eylül 2014 20:55 tarihinde 

  ben 8. sınıf öğrencisiyim ortalamalarım 92-96-? . tabi 8. sınıfınkini bilmiyorum fakat fen lisesi istiyorum ama biraz üşengeç ve sınava son akşam çalışan bir kişiliğe sahibim sınavıda önemsiyorum ama test çözerken hangi dersten çözmem gerektiğini bir süre düşünüyorum karar vermeyince çözmekten vazgeçiyorum :) nasıl bi proglam yapmalıyım ve günde kaç soru çözmeliyim ?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Bu sayfamızda Ders Çalışma İsteği Nasıl Kazanılır, çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 34. büşra tarafından 21 Eylül 2014 06:01 tarihinde 

  hocam biliyorum sizi çok soru sordum ama benim aklımda cok şoru var patoloji yani labaratuar teknikeri hangi bölumden aliyor bna genel aciklamasini yaparsaniz şevinrm

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Patoloji Laboratuvar Teknikleri 2 Yıllık ( Meslek Y.O.) bir bölüm olup YGS-2 puan türünden öğrenci almaktadır. Dolayısıyla Sağlık Meslek Liselerinin sınavsız geçiş hakları mevcuttur.

 35. sıla tarafından 23 Eylül 2014 12:47 tarihinde 

  çok teşekkürler

 36. Zeynep tarafından 24 Eylül 2014 17:08 tarihinde 

  Merhabalar, ben 10. sınıf öğrencisiyim. Sbs den 478 pyan akıp fen lisesine yerleştim ama bu puanım ve okula yerleşmek için hiçbir şekilde ekstra çalışma yapmadım sadece sbsden iki hafta önce deneme çözmeye başladım. Ama şuan pişmanım ve ilk bine girmek gibi bir hedefim var buşekilde lidede ve sınavda bu hedefi gerçekleştiremeyeceğimi farkettim. Daha önce hiç ders çalışmadığımiçin nasıl ders çalışırım ne yapmam gerekiyor program nasıl yapılır bunları da bilmiyorum. Haftasonu dershanrye gidiyorum ama pek faydası olduğunu söylemem. Hedefime ulaşmam için bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Önünüzde güzel bir süre var bu süreyi olabildiğince verimli kullanmak sizin elinizde. Bu sayfamızda Ders Çalışma İsteği Nasıl Kazanılır, çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 37. büşra tarafından 24 Eylül 2014 17:26 tarihinde 

  ben esit agrlikciym istdgm blum saysalda fakat benim saysal drslerde temelim yok bup yuzdn est agrliktn saysal trch yapblrmym

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Sayısal alan bir bölümde sayısal puanınız hesaplanır. Eşit ağırlık mezunu olsanız bile sayısaldan sınava girebilirsiniz. Ancak sayısal için olan YGS, LYS-1 ve LYS-2 (Eğer MF’den tercih edecekseniz) girmeniz gerekiyor. Sınavda da sayısal puanınız hesaplanırken, sayısal derslerin katsayıları daha yüksek olacaktır.

 38. mine tarafından 25 Eylül 2014 20:50 tarihinde 

  merhabalar
  ben iktisat okuyorum ve 2.yılım.. bölümden memnun değilim tekrar hazırlanmak istiyorum. önlisans sağlık bölümlerinden birini okumayı çok istiyorum ve bu yüzden sınavlara girdğimde puan kesilirmi? önlisans sağlık bölümleriyle ilgili sınava ilişkin bilgi verirseniz çok memnun olurum. mesela sadece ygs yemi girmem gerekiyor?

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  2.Yılınız olduğu için puanınızda kesilme olmaz. Ancak önlisans bölümlerinde meslek liselilerinin sınavsız geçiş hakkı bulunmaktadır. Yani ilk önce meslek liselileri yerleşiyor, boş kontenjan kalırsa yerleşebiliyorsunuz. Bu yüzden Sağlık Meslek Lisesi mezunu değilseniz yerleşme şansınız düşük

 39. büşra tarafından 27 Eylül 2014 16:21 tarihinde 

  hoca ben galiba drdimi anlatamiyorum ben istdgm cvp alamiyorum diyorumki bben est agrlikciym bu blumdn snava gqcem hemsirelik trch edbyormuym saysaldan grmeyi dusunmuyorum bna bu knu ghaknda bya bi blgi verin

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Sayısaldan girmiyorum diye bir durum söz konusu değil. Hemşirelik bölümü YGS-2 ve MF-3’den öğrenci almaktadır. YGS’ye her halükarda giriyorsunuz. Eşit ağırlıkçı, sözelci veya sayısalcı olmanız fark etmez. Herkes YGS’deki Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal’den sorumludur. Sadece YGS-2 puanınız hesaplanırken sayısal derslerin (Fen Bilimleri ve Matematik) ağırlıkları daha yüksektir. Eşit ağırlık bölümünde ise Türkçe ve Matematik derslerin etkisi daha yüksektir. Bu yüzden sayısal puanınızın yüksek olması için sayısal derslerden daha fazla başarı yapmalısınız. Eğer MF’den tercih yapacaksanız, YGS+ LYS-1 (Matematik Sınavı)+LYS-2 (Fen Bilimleri) sınavlarına girmek zorundasınız. Eşit ağırlıkçılar zaten YGS+LYS-1+ LYS-3(Edebiyat- Coğrafya Sınavı) sınavlarına girmekte ekstra olarak LYS-2 Sınavına girmeniz gerekli. (MF’den tercih yapacaksanız) Ben sayısal çözmeyeceğim sadece eşit ağırlık yapacağım diyorsanız da taban puanları yakalamanız çok zor.

 40. büşra tarafından 28 Eylül 2014 07:57 tarihinde 

  yani ozaman ben saysaladamh clsym ama temelim yok surda kalmß 5ay nasl clsmam gerek ki

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Bu sayfamızda çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm. Görmediğiniz derslerde o konu hakkında bilgisi olan arkadaşlarınız, hocalarınızdan destek almanızı öneririm. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 41. büşra tarafından 04 Ekim 2014 09:51 tarihinde 

  hocam ben baya bı arastırma yapıyorumda hemşirelik tıbbı labaratuvar o tarz meslekleri arastırıyorum ygs 2 ile alıyorlar (trkçe mat sosyal fen ) fen harıc dger 3ne çalıssam b puan alıp tercıh yapabılırmıyım esıt agrlık ogrencısıyım 12.sınıf

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Barajı geçmeniz tercih yapmanız için yeterli. Ancak yerleşmek istiyorsanız taban puanı geçmeniz lazım. Eğer Türkçe, matematik ve sosyal çözerek yeterli puana ulaşırsanız sorun yok. Aşağıda size YGS-2 puan türü için derslerin yüzde etkilerini yazdım. YGS-2 ham puanınızın %40 Fen’den oluşmaktadır. Eğer Fen çözmeyeceğim derseniz kafadan %40 eksik başlayacaksınız.

  Türkçe’nin ağırlıgı yüzde 20,
  Temel Matematik’in ağırlıgı yüzde 30,
  Sosyal’in ağırlıgı yüzde 10,
  Fen’in ağırlıgı yüzde 40;

 42. büşra tarafından 05 Ekim 2014 09:05 tarihinde 

  peki hocm hemsirekjhk ygs2 ile alyo bunun icinde tqkce mat sosyal fn var fn clsmasak dgerlerni cnzsek terbh yapblrmz

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Tercih yapabilirsiniz ancak yerleşebilmek için taban puanı geçmeniz gerekli.

 43. büşra tarafından 05 Ekim 2014 15:53 tarihinde 

  ilginz icin tesekurler

 44. sabire tarafından 05 Ekim 2014 21:13 tarihinde 

  merhaba tıp fakültesi bitirdikten sonra tus sınavına giriliyor kazanırsak ordan sonra uzman doktor oluyormuyuz hemen yoksa onun kursunumu görüyoruz eğer görüyorsak bu kurs ne kadar sürüyor yada hastaneye atanmak için bu sınava girmemize gerek varmı ? Lütfen cevap verirseniz sevinirim önemli benim için ..

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Tıp fakültesini bitiren doktorlar pratisyen hekim ünvanına sahip olur. Uzman olmak isteyen doktorlar kısa adı TUS olan Tıpta Uzmanlık Sınavı’ndan geçerli puanı almaları gerekir. Sınava giren hekimlerin sadece %10’u sınavdan geçer puan alarak uzmanlığa yükselebilmektedir. Sınavı geçen doktorlar uzmanlık alanlarına göre 4-6 yıl arasında asistan olarak görev aldıktan sonra uzman doktor statüsüne kavuşmaktadırlar.

 45. sultan tarafından 07 Ekim 2014 23:23 tarihinde 

  merhaba.ben ygs ye girmek istiyorum.bölüm olarak halkla iliskiler ve sosyoloji açıköğretim okuyabilirim.2003 lise mezunuyum kız meslek lisesi.uzun bir ara verme var.sadece sözel bölümler yapabiliyorum.nasıl bir çalışma yapabilirim.bana yardımcı olursanız çok sevinirim.kolay gelsin.

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Bu sayfamızda Ders Çalışma İsteği Nasıl Kazanılır, çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 46. alperen ayhan tarafından 08 Ekim 2014 20:35 tarihinde 

  Merhaba ben dersaneye gidiyorum derslerim iyi 1 gunluk ders yapmamaya mola verdim fajat artik yapmaya cok usuniyorim ne yapmaliyim

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Bu sayfamızda Ders Çalışma İsteği Nasıl Kazanılır, çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm. Kafanıza takılan bir soru olursa her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 47. büşra tarafından 11 Ekim 2014 16:53 tarihinde 

  Site Yöneticisi: Merhabalar. büşra Yorumlarınız ve Cevabı Fen Çalışmadan Hemşirelik Kazanabilir Miyim? sayfasına taşınmıştır. Sayfaya gitmek için tıklayınız.

 48. büşra tarafından 16 Kasım 2014 19:57 tarihinde 

  hocam 35 net kc puan oluyo rizce 35net nasil

  Hemşirelik istediğinizi düşünerek; toplamda 35 net çok düşük bir net bu netle kazanmanız çok zor. Sitemizde ki YGS-LYS Puan Hesaplama motorunu kullanmanızı öneririm.

 49. büşra tarafından 18 Kasım 2014 15:30 tarihinde 

  peki kc net yapmamz geneln olarak iyi bi yeqe yerlesmek icin

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Bu sayfamızda Hemşirelik Taban Puanlarını görebilirsiniz. Daha sonrada okul puanınızı da dikkate alarak; Sitemizde ki YGS-LYS Puan Hesaplama motorunu kullanmanızı öneririm.

 50. abdullah tarafından 09 Aralık 2014 01:27 tarihinde 

  merhaba bu guzel siteniz icin size tesekkur ederim.
  Ben 11. sinif esit agirlik ogrencisiyim. Sozel derslerim guzel ancak sayisal derslerim koru temel yokk. Ne yapmaliyim

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Bu sayfada çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm.

 51. nurullah ahmet tarafından 22 Aralık 2014 18:07 tarihinde 

  Hocm dvd de ders dinlemek. mantiklimi. yani verim alabilirrmyz

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:

  Tabiki katkısı olacaktır. Sadece kaynak olarak dvd’lerden çalışmak yanlış olur. Çeşitli kaynaklardan faydalanmanızı öneririm.

 52. gayeguler tarafından 27 Aralık 2014 20:09 tarihinde 

  Ben sürekli ders çalışma programları yapıyorum ama bir turlu uyamıyorum. Ders çalışmak çok zor oluyor dikkatimi toplayamıyorum bir turlu

 53. gayeguler tarafından 27 Aralık 2014 20:19 tarihinde 

  9. Sınıf öğrencisiyim şu andan itibaren ygs ye hazırlanmak istiyorum.hedefim 522koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi avukat olmak istiyorum.anlicaniz Adaletten yanayım

 54. Beşire tarafından 25 Ocak 2015 10:06 tarihinde 

  Merhaba bu siteyi çok sevdim hazırladığınız için çok teşekkür ederim size bir sorum olacaktı ben lise 1 öğrencisiyim şuan sömestır tatiline girdim ilk dönemi 84 ortalamaya geçtim ve yanımda oturan arkadaşım 93 ile okul 1. Si oldu.ben ikinci dönem ortalamamı yükseltmek istiyorum 15 günümü nasıl geçirmeliyim ayrıca fizik ve matematik durumum çok kötü nasıl çalışmalıyım lütfen cevaplayın

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Bu sayfamızda çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm.

 55. şerife tarafından 06 Şubat 2015 15:33 tarihinde 

  Merhabalar benimde bi kac sorum var bu sorularimin cebaplarini ariyodum nette dolasirken bu siteyi gordum ve size danismak istedim ben 11. Sinifayim ve dershaneye gidiyorum seneye dershaneler kalkiyo daha dogrusu neredeyse hepsi temel liseye donusuyo sizde biliyosunuzdur.ama ben seneye temel liseye gitmeyi dusunmuyorum kendim hazirlanicam ytu mimarlik istiyorum ve bunun için de cok calismam gerektiğini biliyorum ama nereden baslayacagimi bilmiyorum. daha doğrusu hicbisey bilmiyosmusum gibi geliyo ygsye daha baslamadim sizce bu sene ygsyi bitirmelimiyim seneye birakirsam halledemeyecigimi dusunuyorum ayrica birinci donem bitti ama benim eksik konularim hala bitmedi dershane isik hiziyla giderken ben eksik konularimi tamamlayamiyorum dershaneden geri kaldigim icin suan bi fayda da görmüyorum dershaneden. Yani anlayacaginiz hicbirseyim tam degil dershaneye mi yetisiyim eksik konularimimi tamamliyim yoksa ygsye mi calisiyim bilmiyorum sizce ne yapmaliyim biraz uzun oldu ama insallah derdimi anlamissinizdir simdiden teşekkür ederim.

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Dershanede zaten 11.Sınıf ağırlıklı bir eğitim veriliyor sanırım dolayısıyla okul dersleriniz ve dershaneyi bir arada götürmelisiniz. Kalan vaktinizde YGS çalışabilirsiniz. Bu sayfamızda çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm.

 56. komando tarafından 07 Şubat 2015 04:55 tarihinde 

  Merhabalar be imam hatipde okuyorum derslerim cok yogun nasil bir calisma programi olabilir yardimci olurmusunuz bide ben onceden ders tekrarayan bir ogrenci degilim lutfen yardim etin

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar. Program hazırlama konusuna gelecek elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Ama programı benim hazırlamamı beklerseniz herkes için standart olan bir program yazabilir. Bu da düşük verime neden olabilir. Bu yüzden program yazmıyorum. Ancak yukarıda çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate alıp, kendiniz için kabaca bir program hazırlayıp tarafıma yollayabilirsiniz. Daha sonra programınızdaki eksikleri, hataları beraber yorumlarız.

 57. büşra tarafından 10 Şubat 2015 16:02 tarihinde 

  Merhaba ben bu sene 2 yıllık Maliye kazandm ve 1.dönemi bitirdm ama seneye tekrar 2016da sınava girmek istiyorum ve fen öğretmenliği bölümünü istiyorum eşit ağırlık bölümündeydm bu sene sayısaldan hazırlanmam lazım 2 hafta sonra tekrar okula gdcğim hem üniversite okurken nasıl sınava çalışabilirim lütfen yardım edin şimdiden teşekkürler

  Derscalisiyorum.com Yöneticisi Cevap:
  Vakit kaybetmeden çalışmalara başlamalısınız. Üniversite dersleriniz ile sınav derslerini birlikte götürmelisiniz. Gününüz yoğun olacak ancak yapabilirsiniz.Bu sayfamızda çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm.

 58. banuhan tarafından 23 Şubat 2015 05:45 tarihinde 

  Hocam ben aöl okuyrm seneye üniversite sınavına giricem aöf din kültürü öğr. İstiyrm aynı zamandada bir fabrikada işçi olarak calışyrm..sınava nasıl hazırlanmalıyım yardımcı olursanız cok sevinirim..

  Derscalisiyorum Yöneticisi Cevap:
  Merhabalar.Bu sayfamızda çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm.

 59. Esin tarafından 27 Şubat 2015 00:43 tarihinde 

  Merhabalar ben işletme Bölümü’nde okuyorum bu sene tekrar sınava hazırlanıcam.mf 3 bölümlerinden birini okumak istiyorum.ama nasıl çalışıp hazırlanıcagımı bilmiyorum ve endişeliyim.birde daha önce sınava girip bi üniversiteye yerleştiğim için okul puanım düşermi?teşekkürler

  Derscalisiyorum Yöneticisi Cevap:çalışma programı, yöntemi hakkında detaylı bir açıklama var uyarıları ve taktikleri dikkate almanızı öneririm ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm.

 60. Kevser tarafından 10 Mart 2015 15:25 tarihinde 

  Hocam ben 10. Sınıf öğrencisiyim ingilizce dersim zayıf sizce nasıl çalisabilirim? Üniversite sınavına şimdiden çalışmaya baslicam konuları unutmamak için ne yapmalıyım

 61. Admin tarafından 13 Mart 2015 13:57 tarihinde 

  Konuları unutmamak için; Çalışmış olduğunuz dersleri düzenli tekrar edip aynı zamanda soru çözmelisiniz. Yukarıda yazan yazıyı okumanızı ve uyarıları dikkate almanızı öneririm.

 62. hamide tarafından 18 Mart 2015 21:32 tarihinde 

  merhaba hocam unv. mezunuyum yanlış tercih ve zaman kaybından sonra hayatımın en büyük pişmanlığını yaşadım ve çok istediğim hedeflediğim pdr bolmunu okumak istiyorum yeni ve sıfırdan başlayacam çalışmaya nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz evde çalışarak ve bu konuda tam olarak ne yapmam gerekiyor çevre psikolojisi derken zaman kaybı derken umudum tükeniyor şuan bunları yazarken ağladım inanır mısınız inş. hocam vereceğiniz cevaplar benim motive olur. teşekkürler

 63. Tahir tarafından 21 Mart 2015 14:47 tarihinde 

  Merhabalar… Ben 9.sınıf öğrencisiyim. Tıp fakültesinde okumak istiyorum. Okulda sayısal dersleri İngilizce görüyoruz. İki sene sonra IB( Uluslararası Bakalorya) diploma programına devam edeceğim İnşallah. Ve IB Diploma programı YGS-LYS sürecine denk gelecek. Şu an 9.sınıfın ikinci dönemindeyim. İleriye dönük süreç benim için çok yoğun geçicek. Şu an için ne yapabilirim? Tıp fakültesi kazanmam için ne önerirsiniz? IB mezunlarını bazı özel okullar bursla kabul ediyormuş? Tıp eğitimi için özel okulu önerir misiniz? Aynı anda hem IB hem YGS*LYS müfredatını takip edebilecek miyim? Her şeyi önceden planlamak istiyorum. Vermiş olduğunuz faydalı cevapları görünce ben de bu güzel yorumlarınızdan istifade etmek istedim.
  Teşekkürler :)

 64. betül tarafından 21 Mart 2015 20:03 tarihinde 

  Hocam ben sınavda bi talihsizlik yaşadım ve YGS5 de 592.000 oldum. Hukuk istiyorum lys de kaç netler yapmalıyım? TM 3 den bu arada istediğim üniversitelerden uludag. Osmangazi. Akdeniz. Akü de var farketmez yani olur mu sizce

 65. Admin tarafından 23 Mart 2015 14:22 tarihinde 

  Merhabalar. IB Diploması Sahibi Öğrencilere Diploma Puanına göre bazı Özel Üniversiteler burs veriyor. Üniversiteden üniversiteye değişir başarınıza göre bazıları %100 verirken bazıları en fazla %50 verebiliyor.Hemen hemen tüm Tıp fakülteleri kalitelidir. Örneğin; Şifa Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesilerini incelebilirsin. Diğer sorunuza gelirsek; Bence düzenli bir çalışma ile IB ve YGS-LYS’yi rahatlıkla götürebilirsiniz. Yukarıda yer alan çalışma programı uyarıları ve Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm.

 66. Admin tarafından 23 Mart 2015 14:59 tarihinde 

  LYS’den alacağınız iyi bir sonuçla mümkün. Aslında puan hesaplama motorlarını kullanarak daha iyi bir fikir elde edebilirsiniz. Örneğin puanza.com burada geçmiş yıllara göre sıralamanızı da görebilirsiniz. YGS sıralamanızı ayarlayıp hedefiniz için ne kadar bir başarı elde etmeniz gerektiğini görebilirsiniz.

 67. mine tarafından 24 Mart 2015 16:15 tarihinde 

  merhaba öncelikle bu siteyi çok yararlı buluyorum çok yardımcı oluyorsunuz bu nedenle teşekkür ederim ben genetik mühendisliği okumak istiyorum konuyla ilgili araştırma yaptım ancak kötü yorumalarla karşılaştım türkiyede genetik mühendisliği için iş imkanı yok diyorlar doğru mu sizce gelecek için nasıl bir meslek ??????
  cevabınızı bekliyor ve şimdiden teşekkür ediyorum…………

 68. Admin tarafından 25 Mart 2015 15:20 tarihinde 

  Merhabalar. Aslında Gelişen teknoloji ile beraber popülerliği artan bir bölüm sağlık alanında hizmet veren özel/resmi kuruluşlarda, adli tıp ve kriminoloji laboratuvarlarına vb. birçok alan da iş imkanı bulur. Eğer istediğiniz meslek buysa okumanızı öneririm. İstediğiniz mesleği severek yaparsanız, kendinizi geliştirirseniz zaten işinizde başarılı olursunuz. Başarılı olunca da siz işi değil, iş sizi arar 😉 Ama sıradan bir müh. olacağım derseniz o zaman iş aramaktan başka çareniz yok. :)

 69. Admin tarafından 25 Mart 2015 16:29 tarihinde 

  Merhabalar. Moralinizi bozmak yerine çalışmalara devam etmelisiniz. Bir sınava girdiniz ve bitti. Önünüzde sizi daha çok etkileyecek ve YGS’ye oranla daha zor bir sınav olan dolayısıyla göstereceğiniz bir başarı ile sizi istediğiniz sıralamalara çekebilecek bir sınav var. Bu yüzden hemen çalışmalarınıza başlayın ve YGS’yi unutun. Yukarıdaki çalışma taktiklerini dikkate almanızı.Ayrıca Sürekli Başarı için yazımızı okumanızı öneririm.

 70. mine tarafından 26 Mart 2015 12:59 tarihinde 

  teşekkür ederim

 71. nejla tarafından 27 Mart 2015 01:59 tarihinde 

  Merhabalar hocam.
  ben AOL den mezun oldum. Bir kaç ay ygs ye calisabildim denemeleri iyi olduğu halde snv berbat geçti. 197 aldım ygs 3 ten. Moralim bozuk. Şuan sadece etüt gorebiliyorum benden önce arkadaşlar başlamış. Ne işlediğini amacını vs..bilmiyorum. eksiğim var adapte olamıyorum. Türkçe Öğretmenliği istiyorum tam olarak ne yapmam lazım . Bütün sözel derslerin konu anlatımın mi akıp başlamalıyim. Sonra da denemeler fln.. ne yapmam lazım çok moralim bozuk ne yapacağımı bilmiyorum. Şimdiden teşekkürler. .

 72. Admin tarafından 27 Mart 2015 17:02 tarihinde 

  Merhabalar. Moralinizi bozmak yerine çalışmalara devam etmelisiniz. Bir sınava girdiniz ve bitti. Önünüzde sizi daha çok etkileyecek ve YGS’ye oranla daha zor bir sınav olan dolayısıyla göstereceğiniz bir başarı ile sizi istediğiniz sıralamalara çekebilecek bir sınav var. Bu yüzden hemen çalışmalarınıza başlayın ve YGS’yi unutun. Öncelikle eksiğiniz ne ona karar vermelisiniz. Konu eksiğiniz varsa konulara çalışıp bolca soru çözmelisiniz. Soru çözme eksiğiniz varsa soru çözmeye başlamalısınız.